Ενημερωτική εκδήλωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Γιαννιτσών για την αντιμετώπιση περιστατικών και φαινομένων της καθημερινότητας.

Με πρωτοβουλία του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Γιαννιτσών οργανώθηκε με επιτυχία ενημερωτική εκδήλωση των μαθητών/τριών του σχολείου μας από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Γιαννιτσών. Οι μαθητές/τριές μας ενημερώθηκαν από τον Υποπυραγό κ. Παυλίδη Θεοδόσιο για το ρόλο της Πυροσβεστικής σε μια μεγάλη γκάμα περιστατικών και φαινομένων, ακολούθησε καταιγισμός ιδεών για τα αίτια διαφόρων ατυχημάτων που συμβαίνουν στην καθημερινότητά μας, έγινε εποικοδομητική συζήτηση για την οδική μας συμπεριφορά και τις στρατηγικές που πρέπει να ακολουθούμε σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών (σεισμοί, πλημμύρες κ.ά). Συμφωνήσαμε όλοι και όλες ότι η άγνοια και η ημιμάθεια μπορεί να αποβούν μοιραίες για τη ζωή μας και καταλήξαμε στο αυτονόητο ότι “Η γνώση είναι δύναμη”! Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για μια εικονική άσκηση σεισμού στη σχολική μας μονάδα, για να κάνουμε πράξη όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που αποκομίσαμε! Ευχαριστούμε τον Υποπυραγό κ. Παυλίδη Θεοδόσιο για την εξαιρετική συνεργασία που είχε με τους μαθητές/τριες μας και τους συναδέλφους κ. Οικονομίδου Αικατερίνη, Διευθύντρια του 1ου Ε.Κ Γιαννιτσών και κ. Αϊβάζογλου Κωνσταντίνο, Υποδιευθυντή του 1ου Ε.Κ Γιαννιτσών για την εξαιρετική πρωτοβουλία!