“ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ’ ΑΣΤΡΑ”, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση 2011-12

Κατασκευή των μαθητών: Αναπαράσταση του ηλιακού μας συστήματος

ΣΚΟΠΟΣ: Κατανόηση του μεγάκοσμου μέρος του οποίου είναι ο μικρόκοσμος στον οποίο ζούμε.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ:

•  Να κατανοήσουν οι μαθητές φαινόμενα του μεγάκοσμου που έχουν επιπτώσεις στον μικρόκοσμό μας, τη γη (π.χ εναλλαγή εποχών)
  • Να γνωρίσουν τη φύση και την εξέλιξη των αστέρων και του σύμπαντοςΝα κατανοήσουν έννοιες που διδάχτηκαν στη φυσική (π.χ βαρύτητα, έτη φωτός)
  • Να αναπτύξουν κριτική θεώρηση ειδήσεων και πληροφοριών που αφορούν το άγνωστο σύμπαν (π.χ ufo)
  • Να συνειδητοποιήσουν ότι τα προβλήματα της γης μπορούν και πρέπει να λυθούν μόνο από μας τους ίδιους και ότι οι ίδιοι μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επίλυσή τους
  • Να συνειδητοποιήσουν τη μηδαμινότητα και ταυτόχρονα το μεγαλείο της ανθρώπινης ύπαρξης, δίνοντας στα προσωπικά ή κοινωνικά προβλήματα την ιεράρχηση που τους αξίζει
  • Να αποκτήσουν ζωηρό ενδιαφέρον και διάθεση για ενεργό συμμετοχή στη λύση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η γη

Την πορεία υλοποίησης του προγράμματος μπορείτε να παρακολουθήσετε στο παρακάτω βίντεο:

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την καθηγήτρια Χατζηγεωργίου Μαρία ΠΕ09