1. Επίσκεψη στο CERN

cern1Στα πλαίσια συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leonardo da Vinci, IVT, με τίτλο «Future Technology» δεκαπέντε (15) μαθητές και έξι (6) καθηγητές του 2ου ΕΠΑΛ Γιαννιτσών επισκέφτηκαν το CERN, από τις 9 έως τις 22 Μαρτίου 2014. Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους επισκέφτηκαν τους χώρους διεξαγωγής των πειραμάτων ALICE και ATLAS, καθώς επίσης και το Κέντρο Υπολογιστών & Ελέγχου, το Ανοιχτό Εργαστήριο και την έκθεση με τίτλο «Ο Κόσμος των Σωματιδίων» στο χώρο του Globe και είχαν την ευκαιρία να συναναστραφούν με επιστήμονες και προσωπικό από όλον τον κόσμο και παράλληλα να εξοικειωθούν με την τεχνολογία αιχμής.

Συμμετέχοντας ενεργά σε δράσεις κατασκεύασαν θάλαμο μυονίων και πήραν ανάλογες μετρήσεις, αποκτώντας πρακτική εμπειρία πάνω στα ηλεκτρονικά, τη συλλογή δεδομένων και στην τεχνολογία ανιχνευτών σωματιδίων που χρησιμοποιούνται στο CERN. Σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους, αυτή η εμπειρία αποτέλεσε σημαντικό κίνητρο για να ακολουθήσουν επιστημονικές-τεχνολογικές σπουδές ανώτερου επιπέδου, προκειμένου να επιστρέψουν και να εργαστούν στο CERN. Ακόμη, απέκτησαν εργασιακή εμπειρία, ενίσχυσαν το αίσθημα του παγκόσμιου πολίτη, βελτίωσαν την ανοχή στη διαφορετικότητα και τις γλωσσικές τους ικανότητες. Τέλος, ενίσχυσαν την αυτοεκτίμησή τους και ανακάλυψαν μελλοντικές ευκαιρίες εργασίας

2. Νέα Γενιά σε Δράση

LEGO_Mindstorms_NXT.jpgΣτα πλαίσια της συμμετοχής του στο πρόγραμμα Νέα Γενιά σε Δράση ο Τομέας Ηλεκτρονικής του 2ου ΕΠΑΛ Γιαννιτσών δημιούργησε την Άτυπη Ομάδα Ρομποτικής και γνώρισε τον κόσμο της ρομποτικής. Στο πλαίσιο του σχεδίου «Ρομπότ για Μάθηση & Διασκέδαση», οι μαθητές κατασκεύασαν ένα Αυτόνομο Ρομποτικό Σύστημα. Στην προσπάθειά τους αυτή χρησιμοποίησαν την εμπορική πλατφόρμα εκπαιδευτικής ρομποτικής Mindstorms NTX 2.0 της LEGO. Με τη βοήθεια αυτής και εξαρτημάτων όπως αισθητήρων, μονάδων ελέγχου, κινητήρων και οθονών και του κατάλληλου λογισμικού κατάφεραν να συναρμολογήσουν ένα ρομποτικό σύστημα με δυνατότητες κίνησης (και μέσω Bluetooth), διαφυγής, χρωματικής αναγνώρισης και αναγνώρισης φωνής? Το ρομποτικό σύστημα παρουσιάστηκε στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών στις  10, 11, 12 & 16 Απριλίου 2013 και την εκδήλωση παρακολούθησαν πολλά σχολεία της περιοχής, δείτε το σχετικό βίντεο εδώ.  Αξίζει να σημειωθεί πως αποσπάσματα και συνεντεύξεις προβλήθηκαν σε δελτίο ειδήσεων της ΕΤ3, τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ.

video3Δείτε το βίντεο του ρομποτικού συστήματος

3. Hydrobot

IMG_2326Οι μαθητές της Β? τάξης του Τομέα Ηλεκτρονικής, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «hydrobots» σε συνεργασία με το Ίδρυμα Ευγενίδου & το εργαστήριο Sea Grant του ΜΙΤ, κατασκεύασαν ένα τηλεχειριζόμενο υποβρύχιο όχημα με σκοπό τη μελέτη των παραμέτρων του νερού των ποταμών της περιοχής των Γιαννιτσών. Με τη βοήθεια των κατάλληλων αισθητήρων μέτρησαν την πίεση, τη θερμοκρασία και τη φωτεινότητα του νερού των ποταμών Αραβησσού & Μελισσίου.

4. “Βία…Αβίωτη”

Oι μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής στα πλαίσια συμμετοχής τους στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο, “Ταξίδι στα μονοπάτια της 7ης Τέχνης”, γύρισαν ένα φιλμάκι με θέμα την ενδοσχολική βία και τίτλο “Βία…Αβίωτη”. Η ταινία έλαβε μέρος στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινίων Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης? μια ευκαιρία» και στο “Four river film festival, Karlovac, Croatia”

5. “Έχεις Δικαίωμα…”

Μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής σε συνεργασία με τον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών και μαθητές του σχολείου, στα πλαίσια συμμετοχής τους στο πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο “Φώτα, κλακέτα &…πάμε” δημιούργησαν ένα βίντεο με τίτλο: “Έχεις δικαίωμα…” και θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

6. “Χαμένες Στιγμές”

Οι μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής συμμετέχοντας στο 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης? μια ευκαιρία» γύρισαν ένα φιλμάκι με τίτλο “Χαμένες Στιγμές” και θέμα τον εθισμό των νέων στο διαδίκτυο και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

7. Συμμετοχή στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Εικόνα00Οι Μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής συμμετείχαν στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής με το Αυτόνομο Ρομποτικό Σύστημα που κατασκεύασαν με LEGO Mindstorms 2.0. Η κατασκευή παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία στη Roboland στο  NOESIS.

video3Δείτε το video της παρουσίασης στο NOESIS

8. Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Στα πλαίσια συμμετοχής τους στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής οι Μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής παρουσίασαν τα έργα:

• Κατασκευή και Έλεγχος Διεπαφής (Interface) με την Γραφική Γλώσσα Προγραμματισμού LabVIEW και μέσω της παράλληλης θύρας LPT (IEEE 1284) του Η/Υ (Απρίλιος 2014)

DSC00721DSC00697 DSC00685 DSC00703 DSC00721

Έλεγχος Ρομποτικού Συστήματος Lego Mindstorms 2.0 με Microsoft Kinect for Windows

Τρίλιζα

9. Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

DSCF8045Οι μαθητές του Τομέα Ηλεκτρονικής και της Α’ τάξης πραγματοποίησαν στις 10 Απριλίου 2014 εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αεροδρόμιο “Μακεδονία” της Θεσσαλονίκης γνωρίζοντας από κοντά χώρους εργασίας και απασχόλησης αποφοίτων του τομέα.

10. Ομάδα Ποδοσφαίρου

Εικόνα01Η ομάδα ποδοσφαίρου του  Τομέα Ηλεκτρονικής είναι η πρωταθλήτρια ομάδα του σχολείου, καθώς ο Τομέας, παραδοσιακά, διαθέτει και καλούς αθλητές!

logo-facebook Join us on facebook