Επιτεύγματα και δραστηριότητες των μαθητών του Τομέα Πληροφορικής

Κάντε…like… στον Τομέα Πληροφορικής!

ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΜΕΑ 2014

Ο Τομέας Πληροφορικής των ΕΠΑΛ έχει στόχο να προσφέρει στους μαθητές σύγχρονες γνώσεις, συμβατές με την σύγχρονη αγορά εργασίας, που θα μπορούν να δίνουν στον απόφοιτο την ικανότητα να παρακολουθεί τις εξελίξεις της Πληροφορικής, να προσαρμόζεται σε νέα δεδομένα και να διεκδικεί με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μια θέση στον επαγγελματικό χώρο. Ο Τομέας Πληροφορικής στο 2o ΕΠΑ.Λ Γιαννιτσών στεγάζεται σε πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια (διαθέτουν σαρωτές, εκτυπωτές, projector, διαδραστικό πίνακα) που εξασφαλίζουν άνεση, εργονομία και λειτουργικότητα συμβάλλοντας στην αποδοτικότερη διεξαγωγή των μαθημάτων. Τα εργαστήρια διαθέτουν ταχύτατη σύνδεση ADSL για το Internet και τοπικό δίκτυο.

Οι νέες ειδικότητες που λειτουργούν από τη Β΄ Τάξη είναι:

1. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
  2. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
  3. Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού

Γιατί να ασχοληθώ με την Πληροφορική;

Γιατί είναι μια επιστήμη που:

1. εξελίσσεται ραγδαία
  2. βρίσκει εφαρμογές σε όλους τους τομείς της ζωής και οι γνώσεις της απαιτούνται σε όλα τα επαγγέλματα
  3. προσφέρει μεγάλη ποικιλία σε δυνατότητες εξειδίκευσης
  4. προσφέρει τις περισσότερες από κάθε άλλη ειδικότητα ευκαιρίες σταδιοδρομίας

Τι θα μάθω στον Τομέα Πληροφορικής;

• Κατασκευή ιστοσελίδων5imagesPlir
  • Δημιουργία εφαρμογών για κινητές συσκευές
  • Συντήρηση υπολογιστών
  • Επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο
  • Προγραμματισμός υπολογιστών
  • Δημιουργία παιχνιδιών
  • Δίκτυα
  • Λειτουργικά συστήματα
  • Βάσεις δεδομένων

Που μπορώ να εργαστώ;

Τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και αυτοαπασχολούμενος. Ειδικότερα σε:

1. Επιχειρήσεις, Οργανισμούς, Τράπεζες, Ινστιτούτα, Ιδρύματα, Υπουργεία, Εκπαιδευτικές Μονάδες, Μονάδες Κατάρτισης
  2. Επιχειρήσεις που σχεδιάζουν κατασκευάζουν & υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής και δίκτυα υπολογιστών
  3. Επιχειρήσεις που προωθούν-πωλούν & υποστηρίζουν προϊόντα ή υπηρεσίες Πληροφορικής και δικτύων.
  4. Ως ελεύθερος επαγγελματίας π.χ. γραφείο κατασκευής ιστοσελίδων, γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών, γραφείο τεχνικής υποστήριξης σε Η/Υ, γραφιστικές τέχνες κ.λ.π.
  5. Στην δικιά σας Επιχείρηση οι γνώσεις που θα πάρετε θα είναι οι πιο χρήσιμες για την στήριξη της επιχείρησής σας γιατί θα μπορείτε να στηρίξετε και το πληροφοριακό της σύστημα αλλά και την προβολή του τόσο στο Ίντερνετ όσο και στη κατασκευή διαφημιστικών εντύπων και παρουσιάσεων.

Ποια καθήκοντα μπορώ να αναλάβω;

Οι απόφοιτοι τομέα Πληροφορικής με ειδικότητα Υποστήριξης Συστημάτων, Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ, είναι ικανοί

• να κάνουν διάγνωση απλών και συνηθισμένων βλαβών του υλικού και του λογισμικού ενός προσωπικού υπολογιστή, καθώς επίσης να εγκαθιστούν και να συντηρούν το λογισμικό συστήματος και το λογισμικό εφαρμογών.
  • να εγκαθιστούν να διαχειρίζονται και να υποστηρίζουν εξοπλισμό και υπηρεσίες απλού τοπικού δικτύου Υπολογιστών
  • να εγκαθιστούν και να υποστηρίζουν βασικά εργαλεία και υπηρεσίες του Διαδικτύου
  • να αναπτύσσουν απλές εφαρμογές με χρήση σύγχρονων προγραμματιστικών εργαλείων στο Διαδίκτυο.
  • να αναπτύσσουν απλές εφαρμογές Πολυμέσων και να σχεδιάζουν ένα απλό Πληροφοριακό Σύστημα.
  • να πωλούν /προωθούν υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής

Θα βρω δουλειά;

Οι πτυχιούχοι Πληροφορικής είναι περιζήτητοι καθώς οι προσφερόμενες θέσεις εργασίας συνεχώς αυξάνονται.

Το πτυχίο Πληροφορικής του ΕΠΑΛ εκτός από τις υπόλοιπες γνώσεις, πιστοποιεί, επίσης, και άριστη γνώση στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών εφ? όρου ζωής καλύτερο από τοECDL σε αντίθεση με άλλα πιστοποιητικά χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών που ισχύουν για ορισμένο μόνο χρονικό διάστημα π.χ. ECDL, Cambridge κ.λ.π.

Πού μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου;

Στα Α.T.E.I. και Α.Ε.Ι όλης της χώρας (ενημερωθείτε για τις επιπλέον δυνατότητες των Α.Τ.Ε.Ι. της ειδικότητας).