Εκπαιδευτική εκδρομή – 5ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής – Καβάλα

Την Καρβάλη της Καβάλας επισκέφτηκαν την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2014 οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Γιαννιτσών. Όχι (μόνο) για να γευτούν τους φημισμένους κουραμπιέδες(!) αλλά κυρίως για να επισκεφτούν το 5ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής.

20141016_122636

20141016_12481520141016_12523720141016_131202

Πρόκειται για ένα φεστιβάλ νέων τεχνολογιών που σκοπεύει να αναδείξει τη δυναμική της βιομηχανίας της πληροφορίας και των σημαντικών επιδράσεων της στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ζωή.

Το φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής διαθέτει ένα ιδιαίτερο πρόγραμμα δράσεων με στόχο να προσφέρει ερεθίσματα στους μαθητές των γυμνασίων και των λυκείων, να αναδείξει καινοτόμες πρακτικές από τον ελλαδικό χώρο, να προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές να παρουσιάσουν τις εργασίες τους και στους ανθρώπους της παραγωγής να δουν τις καινοτόμες προτάσεις τους.

Οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, ξεναγήθηκαν στο εκθεσιακό κέντρο από φοιτητές του Τ.Ε.Ι της Καβάλας οι οποίοι ανέλαβαν να περιγράψουν και να εξηγήσουν τις λειτουργίες των διαφόρων εργασιών φοιτητών από διάφορα Τ.Ε.Ι και Α.Ε.Ι της χώρας. Κατά την περιήγησή τους στο χώρο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία  να περιεργαστούν τα τεχνολογικά επιτεύγματα των φοιτητών αλλά και ενημερωθούν για τις επαγγελματικές προοπτικές σε έναν δυναμικά ανερχόμενο χώρο. Πολλοί εξέφρασαν την επιθυμία να βρεθούν και οι ίδιοι φοιτητές σε κάποιο από αυτά τα τμήματα. Ενισχύθηκε, λοιπόν, θεωρούμε,  το κίνητρο των μαθητών για μάθηση και για αυξημένες σχολικές επιδόσεις!