Ηλεκτρονικές Κατασκευές : Πειραματικό τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενο σταθεροποιητή τάσης LM 317T

Στα πλάισια του μαθήματος : Ηλεκτρονικά Υλικά και Σχεδίαση , κατά τα σχολικά έτη 2010 έως και 2013, οι μαθητές των τμημάτων της Β’ Τάξης Ηλεκτρονικών ασχολήθηκαν και κατασκεύασαν διάφορες Hλεκτρονικές κατασκευές. Όπως i) διάφορα κυκλώματα τύπου smart kit και ii) σταθεροποιημένα τροφοδοτικά τάσης. Ένα από αυτά τα τροφοδοτικά παρουσιάζετε και εδώ. Και συγκεκριμένα ένα Πειραματικό τροφοδοτικό με ρυθμιζόμενο σταθεροποιητή τάσης LM 317T.
Τα τροφοδοτικά είναι ηλεκτρονικές διατάξεις (συσκευές) που μετατρέπουν την Εναλλασσόμενη τάση (A.C) των 220/230 Volt σε Συνεχή τάση (D.C) της τάξεως συνήθως από 1.25 Volt έως 30 Volt.

Συγκεκριμένα για την πραγματοποίηση και ολοκλήρωση της Ηλεκτρονικής Κατασκευής ακολουθήθηκαν τα εξής βασικά βήματα :

1. Επιλογή του Ηλεκτρονικού Κυκλώματος του Πειραματικού Τροφοδοτικού
  2. Αγορά υλικών και μελέτη των χαρακτηριστικών τους από τα διάφορα Data Books και Data Sheets
  3. Δοκιμή του ηλεκτρονικού κυκλώματος σε πινακίδα πειραμάτων (Raster) και μετρήσεις
  4. Σχεδίαση Ηλεκτρονικής Πλακέτας (P.C.B = Printed Circuit Board) με κατάλληλα προγράμματα σχεδίασης ηλεκτρονικών πλακετών (P.C.B design softwares)
  5. Εκτύπωση του σχεδίου του τυπωμένου κυκλώματος
  6. Αποτύπωση του σχεδίου, με βάση φωτογραφική μέθοδο, επάνω στην φωτοευαίσθητη πλευρά της πλακέτας χαλκού μονής όψης
  7. Εμφάνιση του Κυκλώματος στην όψη του χαλκού, με βάση μια χημική μέθοδο
  8. Διάνυξη οπών και συγκόλληση των ηλεκτρονικών υλικών και των εξαρτημάτων
  9. Δοκιμές της πλακέτας P.C.B
  10. Τοποθέτηση της πλακέτας P.C.B σε κατάλληλο κουτί, με τα κατάλληλα παρελκόμενα (ασφάλεια, βολτόμετρο, διακόπτης on – off, ακροδέκτες εξόδου, καλωδίωση, διασυνδέσεις κτλ)
  11. Τελικές δοκιμές

* Να επισημάνουμε ότι το τροφοδοτικό είναι καθαρά πειραματικό και έγινε μόνο για καθαρά εκπαιδευτικούς σκοπούς. Δεν χρησιμοποιείται στο σχολείο ούτε για συνεχή λειτουργία αλλά ούτε και για μόνιμος εξοπλισμός. Επίσης κατά την λειτουργία ήταν πάντα παρών ο εκπαιδευτικός με όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης και προστασίας.

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός ήταν ο κ.Γρηγοριάδης Αθανάσιος

Νέα εικόνα
Το κυκλωματικό σχέδιο του Ηλεκτρονικού Κυκλώματος

Νέα εικόνα (6)
Το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος του τροφοδοτικού (1η Έκδοση) με τα όρια των υλικών σε πραγματικό μέγεθος
Νέα εικόνα (5)
Το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος του τροφοδοτικού (1η Έκδοση) χωρίς τα όρια των υλικών
Νέα εικόνα (3)
Το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος του τροφοδοτικού (2η Έκδοση) σχεδιασμένο με διαφορετικό λογισμικό. Όψη Negativ
Νέα εικόνα (1)
Το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος του τροφοδοτικού (2η Έκδοση). Όψη Normal
Νέα εικόνα (2)
Το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος του τροφοδοτικού (2η Έκδοση). Όψη Real World
Διάφορες φάσεις κατασκευής ηλεκτρονικής πλακέτας : 1. Η αποτύπωση (φωτογράφηση) του τυπωμένου κυκλώματος στην φωτοευαίσθητη πλευρά της ηλεκτρονικής πλακέτας 2. Η αποχάλκωση (copper corrosion) στο μέσον της διαδικασίας 3. Η αποχάλκωση (copper corrosion) λίγο πριν το τέλος της διαδικασίας
Η πλακέτα στην τελική της μορφή (1η Έκδοση). Οι οπές έχουν ανοιχθεί με μικρό τρυπάνι και τα ηλεκτρονικά υλικά και εξαρτήματα έχουν κολληθεί. Πλευρά χαλκού.
Η ολοκλήρωση της κατασκευής και η τελική μορφή της ηλεκτρονικής πλακέτας P.C.B. Πλευρά υλικών
Η Ηλεκτρονική πλακέτα πριν την τοποθέτηση σε κουτί με τα παρελκόμενα της (ρυθμιζόμενη αντίσταση, Μετασχηματιστής, Βολτόμετρο και LED)
Η εμπρόσθια όψη του τροφοδοτικού μετά την τοποθέτηση της ηλεκτρονικής πλακέτας μέσα στο κουτί [διακρίνονται το Βολτόμετρο, το LED, η ρύθμιση της συνεχούς τάσης (DC), ο διακόπτης on-off και οι ακροδέκτες εξόδου της συνεχούς τάσης (DC )]
Κάτοψη τροφοδοτικού. Παρατηρούμε ότι έχει δύο (2) μετασχηματιστές. Ο ένας, που έχει κολληθεί στην επιφάνεια της πλακέτας, είναι μικρής ισχύος, δηλ. μικρού ρεύματος. Ο δεύτερος Μ/Σ δεν συνδέθηκε ακόμη στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά τοποθετήθηκε για εκπαιδευτικούς σκοπούς στην σωστή του θέση όπως θα γινόταν σε ένα επαγγελαμτικό τροφοδοτικό. Στην πράξη το τροφοδοτικό έχει συνδεδεμένο τον μεγάλο μετασχηματιστή για μεγαλύτερα ρεύματα. Ο μικρός είναι περιττός και βγαίνει από το κουτί.
Πλάγια όψη Τροφοδοτικού
Πλάγια όψη Τροφοδοτικού
Πλάγια όψη τροφοδοτικού
Πλάγια όψη τροφοδοτικού